Najlepsze smaki kuchni regionalnej w Iwoniczu i okolicy
Najlepsze smaki kuchni regionalnej w Iwoniczu i okolicy

Najlepsze smaki kuchni regionalnej w Iwoniczu i okolicy

Restauracje serwujące kuchnię regionalną

Restauracja Pod Lipą - znana z doskonałych dań regionalnych, w szczególności polecamy ich wyborne pierogi ręcznie robione. Restauracja Pod Lipą w Iwoniczu jest miejscem, które słynie z wyjątkowych smaków kuchni regionalnej. Jednym z ich najbardziej popularnych dań są pierogi ręcznie robione. Wypełnione różnorodnymi nadzieniami, takimi jak mięso, kapusta czy ser, są prawdziwą ucztą dla podniebienia. Niezależnie od wyboru nadzienia, każdy kęs pieroga roztapia się w ustach, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Karczma Pod Sosnami - specjalizuje się w tradycyjnych daniach kuchni beskidzkiej, takich jak kwaśnica czy oscypek. Karczma Pod Sosnami to miejsce, które przeniesie Cię w magiczny świat tradycji i smaków kuchni beskidzkiej. Ich specjalnością jest kwaśnica, gęsta zupa kwasowa z dodatkiem kiełbasy i kwaszonej kapusty, która rozgrzewa i doskonale smakuje. Innym niezwykłym daniem, które warto spróbować, jest oscypek – tradycyjny ser góralski, który jest smażony na grillu i podawany z żurawiną. Karczma Pod Sosnami to prawdziwy raj dla miłośników autentycznych smaków Beskidów.

Bacówka u Wujka - idealne miejsce dla miłośników oscypka i innych góralskich przysmaków. Bacówka u Wujka to miejsce, które zachwyci każdego, kto kocha góralskie przysmaki. Ich specjalnością jest oczywiście oscypek – tradycyjny ser góralski, który podawany jest na ciepło z dodatkiem żurawiny. Smak oscypka jest niepowtarzalny – lekko pikantny i aromatyczny. Oprócz tego, w Bacówce u Wujka można spróbować także innych regionalnych przysmaków, takich jak bryndza czy kwaśnica. To idealne miejsce dla miłośników kuchni góralskiej.

Tradycyjne potrawy regionu

Kapuśniak - popularna zupa na bazie kiszonej kapusty, podawana z boczkiem lub kiełbasą. Kapuśniak to wyjątkowa zupa, która z pewnością rozgrzeje każde podniebienie. Kwaszona kapusta nadaje jej wyrazisty smak, a dodatek boczku lub kiełbasy sprawia, że staje się jeszcze bardziej aromatyczna. Polecam spróbować tego tradycyjnego dania w restauracji XYZ, gdzie serwują go w wyjątkowo smaczny sposób.

Pierogi z kapustą i grzybami - klasyk kuchni polskiej, idealne danie na obiad. Pierogi z kapustą i grzybami to jedno z najbardziej znanych dań polskiej kuchni. Ich delikatne ciasto w połączeniu z soczystym nadzieniem z kiszonej kapusty i aromatycznymi grzybami sprawiają, że są one idealnym wyborem na obiad. Polecam skosztować ich w restauracji ABC, gdzie są przygotowywane według tradycyjnej receptury.

Kwaśnica - tradycyjna zupa góralska, przygotowywana na kwasie z kiszonej kapusty, z dodatkiem boczku i kiełbasy. Kwaśnica to niezwykle aromatyczna i sycąca zupa, która jest prawdziwą dumą kuchni góralskiej. Jej głównym składnikiem jest kwaszona kapusta, która nadaje jej charakterystyczny smak. Dodatek boczku i kiełbasy sprawia, że staje się jeszcze bardziej wyrazista. Polecam spróbować tego tradycyjnego dania w restauracji DEF, gdzie serwują je w autentycznym stylu.

Oscypek - ser owczy, charakterystyczny dla regionu Podhala, idealny na grillu lub po prostu jako przekąska. Oscypek to wyjątkowy ser owczy, który jest nieodłącznym elementem kuchni Podhala. Jego intensywny smak i chrupiąca skórka sprawiają, że jest idealny zarówno na grillu, jak i jako przekąska. Polecam spróbować tego regionalnego specjału w restauracji GHI, gdzie serwują go w różnych smakowych wariantach.

Szczodraki - słodkie bułeczki z bakaliami, często spożywane podczas świąt Bożego Narodzenia. Szczodraki to pyszne słodkie bułeczki, które często gościły na polskich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia. Ich delikatne ciasto w połączeniu z aromatycznymi bakaliami sprawiają, że są one wyjątkowym smakołykiem. Polecam skosztować ich w restauracji JKL, gdzie są przygotowywane z dbałością o tradycyjny smak.